HASBORA

SAHNE GÖSTERİ EĞLENCE SANATLARI

 

HASBORA MEDDAH GÖSTERİLERİ SUNARKEN VİDEO LİNKİ

 

 

MEDDAH GÖSTERİLERİ

 

 

MEDDAHLIK SANATI BÖLÜMÜ (MEDDAH NEDİR)

Hayatta hepimiz meddahlığa özenmişizdir. Fıkra anlatırken karakterleri canlandırma çabasına gireriz. Hikâye veya öyküdeki karakter gibi konuşmaya çalışırız. Düz olarak anlattığımızda işe yaramayacağını biliriz. Bir hikâyeyi bir öyküyü tiyatroya dönüştürerek anlatan sanatçıya meddah denir. Size meddahlık yapma önerisi geldiğinde yüksek sahne olmayabilir. Böyle durumlarda yapacağınız formül rolünüzü ayakta yapmak en güzeli olacaktır.

MEDAHLIĞIN TARİHİ

Medahlık ilk insanın dünyaya gelmesiyle birlikte var olmuştur. İnsanlar birbirlerine hikayeler anlatarak zaman geçirmişlerdir. Daha sonraları iş ticarete dökülmüş ve meddahlık sanatı var olmuştur. Saatlerce parasız hikâye anlatanlar para karşılığında sahneye çıkmışlardır. Meddahlığın popüler hale gelmesi zenginlerin konaklarına meddah davet etmesiyle başlamıştır.

MEDDAH SANATÇISI OLMA NEDENLERİNİZ

Meddahlık sanatı Türk tiyatrosunun en önemli kurgularından birisidir. Bunun nedenlerine gelince uygulanırlığı hiçte zor değildir. Bir ay süreyle meddahlık yapsanız bile sorun yaşamazsınız. Nedeni ise kostüm ve aksesuarlarınızı aldığınızda başka hiç bir sorununuz olmaz. Meddahlıkta hazırlık süreniz çok kısa olacak. Kostümlerinizi giyme zamanınız toplam beş dakikadır. Oysa karagöz veya kukla oynatmanız gerekse çok dikkatli olmanız gerekir. Örneğin karagöz oynatacağınız yere ışık ve ses sistemini götürmeniz gerekir. Hiç bir eksik olmamalıdır. Tasvirler birer tiyatro oyuncusu olduğu için onlarsız hiç olmayacaktır. Diğer ekipmanlarda asla unutulmamalıdır. Oysa meddahlığa gelince her şey kolaydır. Şimdi her şey anlaşıldı, Türk tiyatrosunda meddahlık bu yüzden gelişmiştir. Bir ay süre ile meddahlık yerine karagöz oynatsaydınız hazırlık süreniz uzayacağı gibi ekipman taşıma işini de üstlenecektiniz. Sizlerle sadece şu konuyu paylaşmam konuyu özetleyecektir. Sizi davet eden organizatör ister belediyeler olsun isterse avm'ler hepside oyununuzun sonunda sahnenizi kaldırmanızı isteyecektir. Anlatmak istediğim asıl konu siz hergün sahnenizi kurup kaldırmalısınız. İşte bu yüzden meddahlık sanatı karagöze ve kuklaya göre çok kolaydır.

 

 

 

MEDDAH HİKAYELERİ

 

 

 

 

iletisim anasayfa hakkimizda showlarimiz kitaplarimiz        
 

 

Düzenlediğimiz sponsor olduğumuz sahne gösteri eğlence sanatları festivali linki

 

 

bilim bubble illuzyon ates jonglor kukla karagoz survivor meddah

 

illuzyon malzemeleri jonglor malzemeleri

ates malzemeleri

bilim malzemeleri

bubble malzemeleri survivor malzemeleri      
                 

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ
Face book İnstagram Twitter            

 

meddah

 

MEDAHLARIN BAŞLANGIÇ SÖZLERİ

Hak dostum hak.


Söyledikçe sergüzeşti verir bezme letafet.


Dinle imdi bendei acizden hoş bir hikayet.


Yaşadıklarını anlattıkça meclise neşe verir.


Şimdi aciz kulundan bir hikâye dinle.
İsim isme, cisim cisme, resim resme,
Semt semte benzer.
Ancak hikâyelerimiz ise sadece bize benzer sadece bizleri anlatırlar.
Efendim vakti zamanında dedikten sonra hikâyesine başlar.
Not: Yukarıdaki kalıp söz öbeklerini ezberlemenin tekniklerinin başında çok okumak çok yazmak gelmektedir. Çok tekrar edince asla unutmazsınız. Kâğıt parçalarına yazıp cebinize koyup arada okuyabilirsiniz. Kâğıda yazıp evinizin veya ofisinizin görebileceğiniz yerine yapıştırabilirsiniz.
Not: Hikâye listenizi elinize almanızda sakınca yoktur.

MEDDAHLARIN AKSESUARLARI

Meddahların hepsi sandalye kullanmaktadır. Sandalyenin neden vazgeçilmez bir aksesuar olduğunu merak edenler olacaktır. Uzun kış gecelerinde saatlerce meddah hikâyeleri anlatan meddah sanatçıları olduğu için sandalye onların dinlenme araçlarıdır. Günümüzde meddahlara ayrılan zaman yirmi dakika civarındadır. Meddahların mendil kullanma nedeni ise oyunlarını hikâyelerini anlatırken yardımcı araç olarak kullanırlar. Sopasına gelince oyunlarını betimlemesi içindir. Hikâyesinde yer alan araçları bastonu ile tamamlar. Örneğin bastonu bir kazma veya kürek olmaktadır. Meddah seyredenler alanlardan çok mutlu ve neşeli ayrılırlardı. Meddahların aksesuarları arasında müzik aletleri de vardır. Meddahlar başta saz olmak üzere çalgı çalarak hikâye ve öykülerini anlatırlardı.

MEDDAHLIK SANATININ GELECEĞİ

Meddahlık bir ihtiyaçtır, ihtiyaçlar zamana göre biçimlenir ve şekillenirler. Bir çok tiyatro sevdalısı meddahlık sanatını ilerilere taşımak için çaba göstermektedir. Kültür merkezlerinde hatırı sayılır sayıda seyirci topluluklarına meddah gösterileri sunmaktalar. Şimdi bu meddah sanatçılarından biriside siz olacaksınız. Hiç kimseye muhtaç olmadan tiyatronuzu oynayacaksınız. Meddah oyunlarınızı, hikâyelerinizi, öykülerinizi, şiirlerinizi ve bilmecelerinizi sizler yazacaksınız.

 

 

meddah gosterileri

 

İLK MEDDAHLAR

Meddahlık sanatının gelişimi şu şekilde olmuştur. İlk sıralarda ülke yöneticilerine ve işadamlarına gösteri sunan meddah sanatçılarının sayısı çoğalınca durumlar değişmiştir. Meddah sanatçıları ülke yöneticileri ve işadamlarının yanı sıra tüm vatandaşlara gösteriler yapmışlardır. Meddah sanatçılarının halka ulaşması sanatı popüler hale getirmiştir.

HANGİ HİKÂYE ANLATILACAK

Uzun süre meddahlık yaptığınız dönemlerde en çok şuna önem veriniz. Gelen seyircilerin özellikleri yaş gurupları nelerdir onları gözlemleyiniz. Gelen gurupların yaş guruplarına göre hikâyeler anlatınız. Bazense hemen, hemen tüm seyircileriniz çocuk olabilir. Böyle durumda yetişkinlere yönelik bir hikâye seçmek kesinlikle uygun olmayacaktır. Hep çocuklara yönelik öyküler anlatınız.

KUKLA SANATI VE MEDDAHLIK

Kukla sanatı ile birçok benzerliği olan meddahlık sanatının bir versiyonu ise şu şekildedir. Meddah sanatçısı sahnede tek kişidir. Meddah eğer birisiyle karşılıklı konuşacaksa hemen bastonunu alır şapkasını bastonun ucuna takar ve oyununu oynamaya devam eder. Baston ve şapkasını bir oyuncu konumuna sokar. Mendilini ise hikâyelerinde kullanır.

 

 

MEDDAHLIK KURSU

İlk meddahlık eğitimine pratik olarak başlayabilirsiniz. Aynanın karşısına geçiniz.
1- Diyelim ki meddah oyununuzda kendine güvenen ilkeli adaletli birisini canlandıracaksınız, ayna karşısında kendine güvenen birisi gibi davranınız.
2- Çok sevinen birisini oynadığınızı düşünerek ayna karşısında rolünüzü kontrol ediniz.
3- Tedirgin ve öfkeli bir karaktere de ihtiyacınız olabilir.
4- Sinirli ve kızgın olup olamadığınızı da güzel yapıp yapmadığınıza bakınız. Hangisinde yavaş kalıyorsanız tekrar prova ediniz.
5- Umutlarınızın azaldığı bir ortam hayal ediniz ve o karaktere çalışınız.
Yazacağınız oyununuzda hangi karakterler olacaksa onları prova ediniz gerisi kolaylaşacaktır. Topluma faydası olacak konuları gündeme taşıyınız, harika olayları dile getiriniz. Anlattığınız hikâye ve öyküler halkımızda neşeli duygular uyandırsın. Anlattığınız hikâye amacına ulaşsın. Güzel rol yapmanın sırrı o anı yaşıyormuş gibi betimleme yapmaktır. Meddahlık yapmaya başladığınız şu günlerde hikâyelerinizin ve öykülerinizin arasına diğer edebi eserleri katmayı unutmayınız. Bir kısa mani, şiir, bilmece tekerleme ile gösterinizi renklendirip süsleyiniz. Gösteriye başlamadan önce oradaki protokolü sayınız. Yoksa kırılmalar olmaktadır, hemen gösteriye geçmeyiniz. Kendinizi tanıtmanız için en güzel olanak bu yöntemle olmaktadır.

 

 

 

meddah hasbora

 

MEDDAHLAR NELER YAPARLAR

Meddahların köylerde sevilme nedenleri arasında meddahın oyun sonuna kadar köylülerle irtibat halinde olmasıdır. Meddahların yedek hikâyeleri her zaman vardır. Buna rağmen zaman ve ortama göre oyunlarını yönetirler. Oyunların konuları güldürücü ve düşündürücüdür. Meddahlık sanatının Türk halk tiyatrosunda hatırı sayılır bir yeri bulunmaktadır. Meddahların en dikkat çekici ayrıcalıkları seyircilere bilmeceler sorarak oyunu daha neşeli hale getirmeleridir. Meddahlık sanatının asıl dayanağı taklit diyebiliriz. Örneğin aktüel ve güncel bir olayı taklit etmeyen meddah yoktur. Meddahlar şiir okumayı da ihmal etmezler. Özcümle; hikâyeleri ve öyküleri betimlemeli sanki aynen yaşanıyormuş gibi anlatan canlandıran sanatçıya meddah denir. Meddahlar “efendim vakti zamanında” diyerek hikâyelerini anlatmaya başlarlar.

EZBERLEMENİN YOLLARI

Konuşacağınız sözleri ezberlerken şuna dikkat ediniz. Ezberlemeniz gereken bölümün en başını daha fazla okuyunuz. Böylece ilk girişte takılmış olmazsınız. Sahnede önemli olan başlangıcınızın güzel olmasıdır. Diyelim ki yirmi cümleli bir konuşma yapacaksınız. Bu konuşmayı ezberlediniz. Şimdi ayrıca ilk dört beş cümlesini tekrar prova ediniz. Hiçbir sorun yaşamazsınız.

Ezberleyeceğiniz metni videoya alınız. Videoda nasıl vurguladığınızı görürsünüz. Sahnede bir gösteriyi düz sözlerle sunamazsınız. Konuşacaklarınızı siz hazırladıysanız videoda tüm eksikleri ve fazlaları fark edersiniz. Aynı kelimeleri ve söz öbeklerini tekrar etmek en çok yapılan hatalardan birisidir.

 

 

 

8 resimli album

 

8images

 

HASBORA SAHNE GÖSTERİ EĞLENCE SANATLARI MALZEMELERİ İMALATHENESİ

 

hasbora sahne gosteri eglence sanatlari malzemeleri imalathanesi

 

HASBORA İLLÜZYON JONGLÖR ATEŞ YUTAN ADAM GÖSTERİLERİ

 

 

stat gösterisi

 

 

anasayfa

 

hasbora 0532 543 88 63 www.hasbora.net bilim show bubble show illluzyon show jonglor show atesbaz show kukla show karagoz hacivat gosterisi survivor yarismalari organizasyonu tiyatro eğitimi